(Yeni Başlayan Birinin Gözünden)  :::FLATCAST TEMA YAPIMI VE KULLANILACAK PROGRAMLAR::: (Başlangıç) :
 
:::

TEMA YAPMA PROGRAMI :::
Tema Yapımında ilk olarak bilgisayarınızda "photoscape" yada"photoshop" tarzı bir program kurulu olması gerekir."photoscape" sizin işinizi yeterince görecektir, yoksa buradan photoscape indirip kurabilirsiniz.

Programımızı kurduk, çalıştırın kendi kişisel temamızı hazırlayın ve [.JPG] 004 olarak kaydediyoruz.(Photoscape kullanımı hakkında daha fazla detayı internetten ulaşabilirsiniz).

TEMANIN FLATA YÜKLENMESİ :::
Jpeg olarak hazırladığımız bu resmi adım adım flata yükleyelip "fcp" uzantılı hale getirelim;

1-  URL ALMAK: Hızlı Resim yükle com.(üyelikli-üyeliksiz) veya direct upload.net(üyelikli-üyeliksiz) gibi sitelerden yararlanarak url alabilirsiniz.

2-  FLATCAST YAYIN SAYFASI´ nı (yayın yapacağımız sayfayı) "flatcast.com/de/WizTakeOver" açalım, eğer ilk kez bu sayfayı açıyorsanız, sayfa açıldığında karşınıza (please select Preset from the preset list)
flatcast001
001 uyarısı çıkacaktır.«Tamam» tıklayın, Bu gayet normaldir herhangi bir tema seçmediğinizi gösterir, yandaki "preset" listesindenki temalarin birini seçtiğinizde tema sayfası açılacaktır.

  FLATA YENİ TEMA EKLEMEK:::
Temalarınızın Bulunacağı Sayfaya TEMA eklemek [.jpg olarak ]

  Yayin sayfamizi temizlemekle başlayalım:::
Bunun için (sayfamız ilk açıldığında [presets]modunda gelir)--> [Design Tool] 002 tıklayalım --> [Preset] 003 --> [New] --> tiklayalım [Are you Sure] (Eminmisiniz) diye soracak onaylayın ve tüm nesnelerin silindiğini göreceksiniz.

Elimizde [.JPG] 004 uzantılı Resmimiz var hazırlamıştık.Ayrıca Url almayı´da görmüştük, hazırladığımız resmi url alma sitelerinden birine yükleyip [Url] 005´sini alıyoruz, elde ettiğimiz bu url´ yi kopyala yapıp.Tema [Preset] sayfasina dönüp önce [Backraund] 006 sekmesine ve sonra -->[url] sekmesine tıklıyoruz [url yi yapıştıracağımız bölüm] 007 açılıyor.Açılan bölüme kopyaladığımız [Resmimizin Url sini] 005 [yapıştır] 008 ve --> [Enter] basıyoruz.

Temamıza bir [isim] 009 veriyoruz, sonrasında [Preset]--> [Save] 009sekmelerini tıklayıp kaydetme işlemini yapıyoruz.Burada [overwrite preset]uyarısı çıkacak tamam diyelim

  Artık Temamız flata alındı Bundan sonrası ise Temanın flatta düzenleme işlemi yapılacak..:

Tema Düzenlemeye başlamadan önce buraya kadar yaptığımız hiç bilmeyen birinin gözünden [.jpg] resminin hazırlanışını ve hazırladığımız resmin [url] sini alıp flat sayfasına yüklemeye anlattım. Peki elimizde [.fcp] 016 uzantılı temamız varsa bunu nasıl yükleyeceğiz bunuda anlatıp tema düzenlemeye daha sonra geçelim.

Ayrıca şunuda belirtelim flat sayfasında sadece [.fcp] 016 uzantılı temalar kullanılır yukarıda anlattığımız elimizde [.fcp] uzantılı temamız yok varsayarak [.jpg] uzantılı resim kullandık ve tema sayfasına aldığımızda o resim artık [.fcp] haline geldi düzenlenip kaydettiğimizde uzantısının [.fcp] olduğunu görürüz.ilerleyen bölümlerde hazırladığımız resimleri düzenlemeyi ve düzenlediğimiz temanın kayıt edilmesini sırasıyla hepsini anlatacağım.

  FLATA [.fcp] UZANTILI TEMA EKLEMEK:::
şimdi elimizde [.fcp] 016 uzantılı hazır temamız var bunu [Design Tool] Yani Temalarınızın bulunduğu sayfaya flata yükleyelim.

[Design Tool] sekmesini tıklayalım (Tema ekleme ve nesneleri düzenleme modu).[Design tool]-->[Preset]--> [import] 015-->[from file] tıklayalım yeni pencere açılacak [.fcp] 016 uzantılı temamız nerdeyse bulup yerini gösterip [tamam] tıklayalım işlem bu kadar temamız flata alınmıştır ve temamıza bir [isim] 009 verelim [Enter] basalım sonrasında kayıt edelim ki başına iş gelmesin, bunun için : [Preset]--> [Save] 009 sekmelerini yada menü bölümündeki [disket simgesini] 009 tıkladığınızda da kaydetme işlemini yapar.Burada [overwrite preset] 010uyarısı çıkacak tamam diyelim

Her iki durumdada [.jpg] uzantılı resmimiz ve [.fcp] uzantılı temamız flata yüklendi, kaydedildi. Şimdi flata aldığımız temaları, temaları diyorum çünkü resim olmaktan çıktı tema oldular düzenleme işlemine başlayalım.


:::FLATA ALINAN TEMANIN DÜZENLENMESİ::: (Tema Düzenleme) :
 
:::

Temamızı düzenlerken [Design tool](düzenleme) 002 modunda olmalıyız temamızın ortasına farenin sağ tuşuna tıkla açılan pencereden sırasıyla [insert]-->[audio] ve [chat] 011 tıklayalım ve sayfamızda [flatcast dj mixer] + [audio ses gösterge cubuğu] + [chat bölümü] 012 ´nün çıktığını göreceksiniz ve bunları yerlerine koyalım.

Temamızın ortasına bu sefer sol fare tuşuna [çift klik] yapalım bu defa [chat properties] 013 menü penceresi açılacak bu pencerede soldaki kutucuklarına [x] işaretlemek suretiyle aktif edebilirsiniz yada kutucuğun işaretini [ ] kaldırıp pasif bırakabilirsiniz, açılan penceredeki çıkan butonların adı ve anlamını aşağıda yazımın devaminda açıkladım.

Butonları isstediğimiz yerlere yerleştirelim --> saat , tarih, dinleyicilere hosgeldiniz yazısı, dinleyici adedinin gösterilmesi gibi daha bir çok özelliği yazımın alt kısımlarında nasıl ekleneceğini anlatalım.

  CHAT PROPERTİES & BUTONLAR VE ANLAMLARI:::


[Foreground]-Tusu Üye listesinde Ziyaretçilerin ve yazi çubuğundaki yazi rengini seçebilirsiniz.
[Background]-Tusu ile yazi çubuğunun arka plan rengini değistire bilirsiniz.

 
 •  Color Button [Renk] : Dinleyicilerin Yazdığı yazının rengini belirlemeleri için ekleyin.
 •  
 •  Send Button [Send Button]: Dinleyiciler yazdığı yazıyı klavyeden [enter] tusu kullanmadan mous ile send buttonuna tiklayarak mesajlarini yollaya bilir.
 •  
 •  User Listbox [Üye Listesi] : [User Listbox], Üye listesini açip kapatmak için. Üye listesinde nick alt çizgili ise kayıtlı nick demektir, altçizgi olmayan nickler "guest nickleridir" . Kayıtlı bir nickin üzerine sol fare tuşu ile tikladığınızda Profili açılacaktırr, sağ fare tuşu ile eğer özeller açık ise bu kullanıcı ile özel yazışma imkanınız var.
 •  
 •  Textbox [Chat alani] : Chat alanını açıp kapatmak için. chat alanını bir defa tıklayarak yeşil çerçeve göreceksiniz bu çerçevenin köşelerinden büyüklüğünü ve yerini değiştirebilirsiniz.
 •  
 •  Scrollbar [Kaydirma cubugu] : Chat alanındaki yazıları yukarı aşağı indirmek içindir, ayni bir Internet sayfasindaki scroll çubuğu gibi.
 •  
 •  Bold Button [Kalin Tusu] : Dinleyicilerin kalın yazı yazabilmesi için ekleyin.
 •  
 •  Underline Button [Altçizgi] : Dinleyicilerin altçizgili yazı yazabilmesi için ekleyin.
 •  
 •  Italic Button [Eğri yazı] : Dinleyicilerin eğri/yatık yazı yazabilmesi için ekleyin.
 •  
 •  Strikeout Button [Üstü çizili yazı] : Dinleyicilerin yazdıkları yazıları üstü çizili olarak yazabilmesi için ekleyin.
 •  
 •  Smilies Button [ifade & şekil eklemek] : Dinleyicilerin yazı esnasında ifadeler ve şekiller ekleyebilmeleri için ekleyin.
 •  
 •  Login Button [Giriş]:Dinleyicilerin kendi kullanici adı ve sifresi ile giris yapabilmesi için buttonu ekleyin.
 •  
 •  User Color Button [Renk seçimi]: Dinleyicilerin Chatt esnasindaki yazi rengi seçebilmesi içindir ve dinleyicinin nickide seçtiği rengi alır.
 •  
 •  Text Bigger Button [yazıyı büyütmek] :Chat alanına yazdığımız yazıyı (Zoom +) yani büyütebilmek için ekleyin.
 •  
 •  Text Smaller Button [yazıyı Küçltmek] :Chat alanına yazdığımız yazıyı (Zoom -) yani küçültebilmek için ekleyin.
 •  
 •  Save To File Button [kaydet butonu]:Dinleyicilerin radyoda yazılan mesajları not defterine kayıt edebilmeleri içindir. Kayit save tusu tiklanınca başlar tekrar tıklanıncaya kadar kayıt devam eder.
 •  
 •  Fullscreen toggle button [Geniş Ekran]: Dinleyicilerin ekranı tam geniş ekran yapabilmeleri içindir. • ::: Design Tool (Presets Selection) Penceresinin sürekli açık kalması gerekmez kullanmadığınız zamanlar kapatabilirsiniz,
  tekrar açmak gerekirse yayin yaptığınız pencerede boşluğa farenin sağ tuşuna tıklayıp [Presets] veya [Design tool] seçmeniz yeterlidir. :::

  ..

  :::CHAT ALANININ KULLANIMI::: (Yazı bölümünün kullanımı) :
   

    Chat kullanimi..:
  Genel olarak Chatin iki isletim türü var, [safe chat] ve [open chat]..

    Önemli..:
  Yayın devrettikten sonra veya yeni başladığınız zaman chat "Safe Chat" modunda acılır..

  #   :  yazinin sonuna # eklerseniz cift yazar

  # :  normal olarak bu kareyi yazamazsiniz ancak çift ## yaptığınızda ekranda tek # çıkar.

  #b :  yaparsan kalin (Bold) yazar

  #i :  italik (egik)yazar

  #s : yazinizin ortasinda cizik yazar

  #U : alt cizgi yapiyo yaziniza

  #L : yaparsan satir atlar

  #O : alinan veri bilgisi

  #Q : yayinlanan veri bilgisi

  #R : alinan hacim gücü

  #P NiCK NAME # : p nin arkasinda kimin nickini yazarsaniz, yazınızı sadece onun görmesini saglarsiniz.(özel kapaliyken ise yaramaz)

  #N : temalarda hep görürüz herkesin kendi ismiyle hosgeldiniz. bu kodla her giren kendi ismini görür. Ayrıca chat te yazarken selam #n yaparsanızda herkese kendi ismiyle selam yazıldığını görür.

  #a : yayindaki çalan şarkıcının ismini gösterir (temanızada ekleyebilirsiniz yada başkasının yayınında ikende yazdığınızda çalan şarkıcının ismi yazar)

  #d : yayindaki calan şarkının ismini gösterir (temanızada ekleyebilirsiniz yada başkasının yayınında ikende yazdığınızda çalan şarkının yazar)

  #c : yayin esnasindaki misafir sayisini gösterir

  #t : yayin yapanin radyonun simdiye kadar ulastigi dinleyici sayısını yani totalini gösterir

  #g : yayin akisindaki o anki saati gösterir

  #F : yayinda kaç dakika online kaldiginizı gösterir

  #<< : Nickinizin Başında yada sonunda olursa özel açık bile olsa kimse özel yazamaz.  [ Dj ] YAYIN AL
  (DJ lerin yayın alabilmeleri için)
   


  NiCK AL
  (Flatcast yayinlarina katilabilmek için nick almalıyız.)


  (cemkolayfm için alaturkadan sid göndermek için)


  (cemkolayfm için rulettenn sid göndermek için)
     
  :::DJ YAYIN ESNASINDAKİ AYARLARI::: (Dj´ lere ait ayarlar) :
   

  [Dj] Yayin Al
  Yayın al Linkini tıklayıp, flatcast girişimizi yapalım, yayin alacağımız radionun sid numarasını ve şifresiyle giriş yapıp aılan sayfadaki miksere 018 sarkımızı atıp yayin akışını başlatalım. iyi yayinlarınız olsun

  Dj´lerin yayında en çok kullandığı bölüm "Safe Chat" bölümüdür.Dj yayına başladığında chat safe chat olarak başlar

  Dj Yayını devraldıktan sonra en kısa zamanda "ALLOW TAKE OVER" tıklayarak yayını devretmeye hazır halde tutmalıdır. Her hangi bir sorun olduğunda diğer Dj arkadaşın zamanında senden yayını alıp kesintisiz yayinin sürdürebilmesi için önemlidir. Aksi taltirde siz yayindan düşene kadar diğer dj arkadaşınız yayını devralamaz.
  Safe Chat Radyoya giren dinleyiciye chatin kapalı olması durumudur bu dj yayına başladığında otomatik aktifleşir.Guestler ve F ´li olmayan kayıtlı nickler chati göremezler çizik olurlar.Dj dinleyicinin çiziğini kaldırmadığı sürece chati göremezler ve çizik kaldırılsa bile F yapılmazsa radyoya diğer girişlerinde de çizik olarak girer dinleyici Kayıtlı nick çizik konumdayken sadece dj e özelden yazabilir.Dj den başkası yazılaırnı göremez.
  Open Chat : Dj yayına girdiğinde safe chat ile otomatik başlar ama isterse open chat tıklıyabilir.Open chat aktif olduğunda radyoya gelen dinleyici nickini aldığında otomatik olarak chat açılır ve yazmaya başlıyabilir radyodaki herkes yazdıklarını görür ve diğer dinleyicilerin yazılarını görebilir.

  : Guestlerde yani nick almayanlarda durum farklıdır.Open Chat açıkken guestler aşağıdaki özelliklerden hangisi aktifse ona göre chate katılma durumları belirlenmiş olur.
  Quests All Allowed : Bu seçeneği dj tıklayıp aktif konuma getirirse yayında open chat konumundaysa guest nick almadan hem yazabilir hem diğer dinleyicilerin yazdıklarını okuyabilir aktif chate katılır. Hatta özel mesaj açıksa istediği kişi ile özel mesajla görüşebilir.
  Quests Read Only : Dj bu seçeneği tıklarsa guest olan dinleyici misafir listesinde görülür chati okuyabilir ama çizik kalır sadece dj e özel mesajla yazabilir diğer dinleyiciler yazdıklarını göremez.
  Quests Blocked : Guestler ne chati görebilir ne yazabilir ne de dj e özelden yazabilir sadece nick alırsa yayına girer F nick değilse dj e özel mesajla yazabilir diğer dinleyicilerin yazdıklarını okuyamaz ve yazdıkları dinleyicilere görünmez sadece dj e görünür.

  Private Allowed :Dj bu özelliği aktifleştirirse dj dinleyicilerle ve dinleyiciler kendi aralarında özel mesajla görüşebilirler. Dj istediği zamanda özel mesaj yazmayı kapatabilir.
  Block Names :Bu özellik banlanan nicklerin görünmesini engeller. Eskiden banlanmış nick radyoya girdiğinde listede görünmez. Dj bu özelliği aktifleştirirse banlı nick listede sadece dj e görünür banlı olarak ve dj isterse banını kaldırabilir.

  Help :BU özellik yardım sayfasıdır dj tıkladığında yeni bir internet sayfasında flatcast forumu açılır.

    F´ lemek (Friend) - BAN ´lamak Nedir Nasıl yapılır..:


    F´ lemek (Friend) Nickleri "F" yapmak icin ctrl (strg) + F leyeceğiniz kişinin nickinin solundaki kutucuga tikliyoruz ve cikan uyariyi okeyliyoruz.Kişinin Nickinin Başında F harfinin belirdiğini görürsünüz.


    BAN ´lamak (Bloklamak) : Blocklamak istediğiniz kişinin isminin önündeki kutucuğa farenin sağ tuşuyla normal nick ise 2 defa f li nick ise 3 defa tıklamanız yeterlidir.sonrasında pencere açılacak açılan pencerede 1 saat, 1 gün, 1 hafta, 1 ay yada 1 yıl gibi seçenekler vardır ne kadar zaman engelleneceği içindir.Ayrıca kişiyi neden engellediğinize dair kendisini gitmesi için not ta yazabilirsiniz.
 • LOG TEXT - kayit defterinden saat kacta yayin almisiz, hangi temalari kullanmisiz görebiliriz.
 • CHAT ALANINI TEMİZLEMEK. Chat alaninin temizlemek icin, yayin penceresinde sag fare tusu ile [Chat]->[Delete Chat] secin
 • ÜYE LİSTESİNİ SIRALAMAK. Üye listesini siralamak icin Sag Fare Tusunu Chat Alaninda Tiklayiniz [Chat]->[User Sorting] ve siralamayi seciniz.
 • Default: Standart
 • Aa - Zz: Alfabeye göre
 • Zz - Aa: Alfabe geri
 • New User on top : Son giren dinleyici en üst sirada
 • Last Chatter on top: Son mesaj yollayan dinleyici nicki en üstte


 • FLATCAST PORT AÇMAK Aşağıdaki adreslerden bilgi edinebilirsiniz..
 • Link:1 türkiyepanel
 • Link:2 dedikoducucafe
 • Link:3 bedava sitem
 • Link:4 teknoloji rehberi •  
  :::RESİMLER VE LİNKLER:::
  (Resimler) :


  [Flatcast001]
  [Flatcast001]

  [Flatcast002]
  [Flatcast002]

  [Flatcast003]
  [Flatcast003]

  [Flatcast004]
  [Flatcast004]

  [Flatcast005]
  [Flatcast005]

  [Flatcast006]
  [Flatcast006]

  [Flatcast007]
  [ Flatcast007]

  [Flatcast008]
  [Flatcast008]

     

  [Flatcast009]
  [Flatcast009]

  [Flatcast010]
  [Flatcast010]

  [Flatcast011]
  [Flatcast011]

  [Flatcast012]
  [Flatcast012]

  [Flatcast013]
  [Flatcast013]

  [Flatcast014]
  [Flatcast014]

  [Flatcast015]
  [Flatcast015]

  [Flatcast016]
  [Flatcast016]
     

  [Flatcast017]
  [Flatcast017]

  [Flatcast018-mixer]
  [Flatcast018-mixer]

  [Flat izinleri-19]
  [Flat izinleri-19]

  [open chat-20]
  [open chat-20]

  [Banlama-21]
  [banlama-21]